W pogoni za sensem życia

O znaczeniu swojego imienia dowiedział się od mamy, choć nigdy nie przywiązywał do tego większej uwagi i nie miało to żadnego znaczeniaFelix znaczy “szczęśliwy”

O znaczeniu swojego imienia dowiedział się od mamy, choć nigdy nie przywiązywał do tego większej uwagi i nie miało to żadnego znaczenia. Jego mama, Fatou, mieszka w Paryżu i prowadzi niewielką, przytulną kawiarnię. Pochodzi z Afryki i ma moc nadawania znaczeń, bo widzi i rozumie więcej niż ktokolwiek inny. “Felix i Niewidzialne Źródło” autorstwa Erica-Emmanueala Schmitta to kontynuacja bestsellerowego Cyklu o Niewidzialnym. Powieść wciąga nas w wir niesamowitych przygód pełnych magii i wzruszenia. Wyruszamy wraz z Felixem w poszukiwaniu odwiecznego pytania: jaki jest sens życia?

Heroiczna walka o to, co najważniejsze

Niespodziewanie nadszedł czas, kiedy Felix uznał, że znaczenie jego imienia jest bardzo ważną kwestią, i ma nadzieję, że rodzice nazywając go Szczęśliwym, nie popełnili błędu i że nie zatraci swojej radości życia. W jednej chwili wszystko się zmieniło. Biedna Fatou straciła radość życia, przestała się uśmiechać, przestała mówić i na niczym już jej nie zależy, a w jej oczach w zastraszającym tempie gaśnie blask życia. Sprawia wrażenie jakby w środku już była martwa. Chłopiec wierzy, że na ratunek nie jest jeszcze za późno i zrobi wszystko, aby ją uratować. Postanawia, że najrozsądniejszym wyjściem będzie zabrać mamę w rodzinne strony, do magicznej, migoczącej kolorami Afryki, gdzie jak się okazuje, nie są niespodziewanymi goścmi. Na chorą kobietę i jej syna czekają już duchy przodków, które być może będą potrafiły pomóc albo chociaż udzielić rady i skierować kroki Felixa we właściwym kierunku. Pustynne piaski skrywają potężne tajemnice, o których medycyna ani nauka zachodu nie ma pojęcia. Do głosu dochodzą pradawne siły, które mogą wskrzesić w Fatou wolę istnienia i na powrót zjednoczyć ją z ziemią. Czy Felix podoła postawionemu wyzwaniu i zdoła doprowadzić matkę do niewidzialnego źródła? Czy odnajdzie swoje szczęście?

Inspiracja teatrem

Eric-Emmanuel Schmitt jest francuskim dramaturgiem, eseistą i powieściopisarzem. Inspiracje do swoich historii czerpie ze sztuk teatralnych, które noszą te same tytuły. Schmitt jest najbardziej znanym pisarzem we Francji, a jego książki tłumaczone są na 35 języków. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Goncourtów w kategorii “opowiadania” za zbiór opowiadań “Trucicielka”. Wśród wielu jego dzieł najbardziej wyróżniają się, takie powieści jak:

  • “Ewangelia według Piłata”
  • “Przypadek Adolfa H.”
  • “Oskar i Pani Róża”
  • “Dziecko Noego”
  • “Zazdrośnice”.

Wydania zbiorowe:

  • “Opowieści o niewidzialnym” zawierające: “Oskar i Pani Róża”, “Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” i “Dziecko Noego”
  • “Księga o niewidzialnym” zawierająca: “Milarepa”, “Pan Ibrahim i kwiaty Koranu”, “Oskar i Pani Róża”, “Dziecko Noego” oraz “Zapasy z życiem”
  • “Intrygantki” zawierające: “Noc w Valognes”, “Gość”, “Knebel” i “Szatańska Filozofia”.
Background obraz autorstwa mindandi - www.freepik.com
, , , ,